Olbrzymia energia małych radości
Wiadomo od wieków, że śmiech to zdrowie. Poprzez humor i śmianie się, nabieramy dystansu do własnej zawziętości, uporu, stresu. Poczucie humoru jest stanem duchowym wiążącym się z pozytywną energią, dającą siłę w trudnych momentach życia.
Oczywiście każdy ma własne, indywidualne poczucie humoru i granicę, po której przekroczeniu pojawia się uśmiech na twarzy. Tolerancja, zrozumienie , dojrzałość pozwalają na śmianie się z komizmu sytuacji, absurdalnych zdarzeń, ale nigdy personalnie z ludzi. Aby nauczyć się korzystać z żartów w sposób bezbolesny dla innych, najpierw powinnyśmy nauczyć się śmiać ze swoich własnych zachowań. Człowiek ze względu na rozliczne zdolności i możliwości jest bodajże jedyną istotą na ziemi, która potrafi myśleć refleksyjnie i „wyjść z siebie”, aby przyjrzeć się sobie z boku. Dzięki umiejętności śmiania się rozluźniamy fizycznie nasze ciało, rozbrajamy emocje, zdejmujemy z siebie ograniczające więzy umysłu i wąskotorowego myślenia. Humor stanowi antidotum na złość i topi ją w mgnieniu oka. Branie życia zbyt serio, przez większą jego część, ogranicza tak naprawdę możliwości rozwoju i kreowania rozwiązań, podczas gdy między innymi to właśnie śmiech pobudza wyobraźnię i tworzy przestrzeń dla nowych pomysłów.
Najsilniejszym sygnałem niewerbalnym dobrych intencji, życzliwości, zadowolenia jest szczery uśmiech. Spójność pomiędzy tym co czujemy, myślimy, wyrażamy gestami, w połączeniu ze słowną narracją, stanowią w określonych sytuacjach o naszej autentyczności, która jest podstawą w budowaniu wzajemnego zaufania. Uśmiech w relacjach międzyludzkich ociepla atmosferę, łagodzi konflikty i umożliwia życzliwą komunikację.
Wewnętrzne źródło radości ma w sobie każdy człowiek, jednak o to światło należy dbać i zasilać naturalną, dobrą energią. Gdy pogrążasz się zbyt często w krainie czarnych myśli, rozejrzyj się wokoło i znajdź coś radosnego, optymistycznego. Warto zacząć od prostych rzeczy, drobiazgów. Gdy zaczynamy zauważać i doceniać małe sukcesy, cieszyć się z drobnych radości, szukać w świecie dobra oraz pozytywnych stron, chociaż przez kilka minut dziennie, coś się zaczyna dziać i zmieniać w naszym życiu. Nie wierzysz? Sprawdź 😊 Obraz świata wykreowany przez Ciebie nie oznacza, że taki jest świat, a jedynie to, że Ty widzisz świat w taki właśnie sposób. Nie trzeba więc zmieniać na siłę otoczenia, a wystarczy jedynie spojrzeć na jego jaśniejszą stronę. Zdecydowanie niekorzystnie na dobry nastrój działa narzekanie, umniejszanie swojej wartości, czarnowidzenie, krytykowanie i ocenianie w sposób jedynie negatywny, otaczanie się pesymistami, więc zadbaj, aby jak najmniej tych elementów wypełniało Twoje życie.
Optymizm to jeden z talentów Gallupa, który jedni mają w sposób naturalny silniej rozwinięty, a inni mniej, jednak każdy może nad tą cechą pracować. Osobom z talentem optymisty będzie zdecydowanie łatwiej o spontaniczne pozytywne myślenie i reagowanie. Zarażają swoim entuzjazmem, są pełne pomysłów, budującej energii. Szczodrze potrafią chwalić innych oraz chętnie uśmiechają się, wnosząc pasję w działanie, często nawet takie, którego podejmują się po raz pierwszy w życiu, nie mając ogromnej wiedzy, czy doświadczenia. Radość sprawia im odkrywanie, podejmowanie nowych wyzwań, przygoda. To nie oznacza, że w ich życiu nie ma problemów, różnią się jedynie sposobem patrzenia na temat wyzwań, porażek, a także podejściem do rozwiązań, gdyż dominuje u nich zazwyczaj koncentracja na pozytywach. Dojrzałość oraz właściwe działanie tego talentu polega na wypracowaniu równowagi pomiędzy takim właśnie odbiorem świata, a równoczesnym dostrzeganiu drugiego bieguna, uwzględniającego bardziej ponure fakty. Wówczas mamy do czynienia z tzw. realnym optymizmem.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, na którym miejscu wśród Twoich talentów znajduje się optymizm, wykonaj badanie Clifton Strenghts i zgłoś się do mnie z wynikiem, jeśli będziesz potrzebowała bardziej szczegółowego zagłębienia się w Twoją indywidualną sekwencję talentów.